Иде.ли - Форум за дискусии: Посолство на българите в чужбина - Иде.ли - Форум за дискусии

Към съдържанието

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да пишеш в тази тема

Посолство на българите в чужбина

#1 Потребителят е офлайн   pavka Икона

• Шеф-диригент
  • ЗвездичкаЗвездичкаЗвездичка
  • Виж блога
  • Виж галерията
  • Група: Главен админ
  • Рег.: 18-December 06

Публикувано 16 February 2011 - 03:52 PM

От известно време се въртят дискусии и се организират "обществени съвети" на българите в чужбина, тъй като такива имало според някакъв нов закон. Какво ще правят и как ще го правят - не е ясно. Тия дни пък се появи идеята да имало "омбудсман" за българите в чужбина.

По-добре обаче да се раздвижим и да реализираме една идея, която се върти по-отдавна. Накратко: не "омбудсман" (който ще е на издържка на българската държава и реално ще работи за нея - което ми е основния проблем и с тези "обществени съвети", които ще работят по български закон към съответните посолства), а "посолство". Именно "посолство": представителство на една суверенна сила в друга суверенна сила. Българите в чужбина са българи, но са в чужбина: т.е. вече не са част от държавата България, макар и да са нейни граждани. На тях им трябва представителство там, което да им защитава интересите. Тези интереси обикновено ги засяга именно държавата, затова е абсурдно да се очаква някой назначен от нея да помогне по някакъв начин. Та, това е накратко идяата... Трябва да се организира такъв НЕЗАВИСИМ орган и да се накара по някакъв начин държавата България да се съобразява с него.

Давам думата за дискусия, предложения, идеи и други такива.
http://ide.li/ - Иде.ли? - портал за българите по света.
1

#2 Потребителят е офлайн   Oleg Ivanov Икона

• Участник
  • ЗвездичкаЗвездичка
  • Група: Регистрирани
  • Рег.: 30-December 07

Публикувано 20 February 2011 - 01:30 PM

Виж мнениетоpavka написа на 16 February 2011 - 02:52 PM:

От известно време се въртят дискусии и се организират "обществени съвети" на българите в чужбина, тъй като такива имало според някакъв нов закон. Какво ще правят и как ще го правят - не е ясно. Тия дни пък се появи идеята да имало "омбудсман" за българите в чужбина.

По-добре обаче да се раздвижим и да реализираме една идея, която се върти по-отдавна. Накратко: не "омбудсман" (който ще е на издържка на българската държава и реално ще работи за нея - което ми е основния проблем и с тези "обществени съвети", които ще работят по български закон към съответните посолства), а "посолство". Именно "посолство": представителство на една суверенна сила в друга суверенна сила. Българите в чужбина са българи, но са в чужбина: т.е. вече не са част от държавата България, макар и да са нейни граждани. На тях им трябва представителство там, което да им защитава интересите. Тези интереси обикновено ги засяга именно държавата, затова е абсурдно да се очаква някой назначен от нея да помогне по някакъв начин. Та, това е накратко идяата... Трябва да се организира такъв НЕЗАВИСИМ орган и да се накара по някакъв начин държавата България да се съобразява с него.

Давам думата за дискусия, предложения, идеи и други такива.

Добър ден.
Казвам се Олег и живея в Чехия почти трийсет години.
И в Чехия има българско посолство и на мен няколко пъти ми се наложи за тия години да поискам помощ,но на кой му пука какви броблеми имаш ?Тия нашенци са там за определено време.Паричките им не са лоши и защо да се развалят репутациите с някакви си проблеми на някой си,който е напуснал България /не ни интересува по какви причини/?Не е лошо човек да има работа а като е добре заплатена-още по-добре!
Според мен посолствата не са лоши учреждения и съществуват кой знае от кога,ама им липсва куриер,който да бяга от учреждение на учреждение,за да помага на тия,които молят за помощ,който знае манталитета на държавата в която живеят негови земляци,който живее толкова дълго в тая държава и е запознат с културата и историята и,че не може да бъде изненадан от неочаквани препятствия,с които непременно ще се блъска.Непременно трябва да бъде безпартиен и нестранен,и добре подготвен.И понеже ще е куриер между две държави,заплатата му ще трябва да бъде изплащана от двете държави по договор от президентите,районът за действие неомезен за учрежденията със право за помощ със предимство.Такъв човек липсва в посолствата.Но това е мое мнение и сам съм любопитен дали ще има още мнения по тоя въпрос.Аз моля пет години за помощ по учреждения,посолство,президенти и омбудсмани,менят се правителства и бюрократи,някои вече са и мъртви / лека им пръст/ и още не се е намерил компетентен човек да ми помогне.Може да се намери някой след смърта ми.
Така че скъпи и мили българи по света,пишете мненията си!
1

#3 Потребителят е офлайн   nikito Икона

• Редовен участник
  • Рег.: 24-July 07

Публикувано 22 February 2011 - 12:38 PM

:D вие, двамата, избихте рибата...
http://nickhristov.dyndns.org ----- де си мамо, да ме видиш:)
0

#4 Потребителят е офлайн   pavka Икона

• Шеф-диригент
  • Виж блога
  • Виж галерията
  • Група: Главен админ
  • Рег.: 18-December 06

Публикувано 22 February 2011 - 01:35 PM

Предложението ми е съвсем сериозно...
http://ide.li/ - Иде.ли? - портал за българите по света.
0

#5 Потребителят е офлайн   givko Икона

• Участник
  • ЗвездичкаЗвездичка
  • Рег.: 05-June 07

Публикувано 25 March 2011 - 11:11 AM

Подкрепям напълно идеята на Павката.Преди в този форум имаше доста хора които се интересуваха от проблемите на Българските граждани в Държавите по света.Тези хора сега или са уплашени от нещо.Като се има в предвид че държавата вече 7-8 години все гледа да се докопа до тях е нормално.Нещата малко се променят.Сега в България има силен бум на наченки на гражданското общество.С взаимни усилия може да се постигне нещо или ,най малкото което е когато в Българско посолство ви откажат услуга от там посланика да бъде веднага отзоваван.А е хубаво да се споделят тези проблеми защото всичко отминава и заминава и те остават.
1

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да пишеш в тази тема