Иде.ли - Форум за дискусии: Признаване / доказване на професия - Иде.ли - Форум за дискусии

Към съдържанието

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да пишеш в тази тема

Признаване / доказване на професия

#1 Потребителят е офлайн   2metraninja Икона

• Новобранец
  • Звездичка
  • Група: Регистрирани
  • Рег.: 02-August 10

Публикувано 02 August 2010 - 03:10 AM

Здравейте!

Поизчетох форума + сайта на австралийските емиграционни, но все още имам съмнения за нещо, което се предполага че ще е началото на всичко, което предприема оттук - нататък в посока Австралия. А именно - ако работя професията си от 8-9 години, но нямам диплома от висше учебно заведение, ще ми признаят ли професията от атестационната им служба? И дали за доказване на стажа се иска нещо повече от удостоверение от фирмата, в която съм работил, препоръки и трудова характеристика да видят какви точно са били задълженията ми? И дали ще е от някаква помощ ако покажа документ примерно за някакъв курс по специалността?

Благодаря предварително, чакам отговори нетърпеливо.
1

#2 Потребителят е офлайн   vvassilev Икона

• Редовен участник
  • ЗвездичкаЗвездичкаЗвездичка
  • Рег.: 08-April 08

Публикувано 02 August 2010 - 07:55 AM

Най-вероятно зависи от професията ти. Спрямо нея трябва да видиш коя организация ще те асесва. След това отиваш на сайта на тази организация и четеш какво трябва да направиш в случай, че нямаш диплома.
0

#3 Потребителят е офлайн   2metraninja Икона

• Новобранец
  • Звездичка

Публикувано 02 August 2010 - 10:44 PM

Мерси, оказа се че ще ме оценява Trades Recognition Australia. Прочетох какво искат хората, само едно нещо не мога да си представя ясно - какво може да мине за

# Proof of completion of an apprenticeship or traineeship and/or
# Proof of any formal training, AQF qualification or AQF workplace assessment.

като съм учил занаята както повечето специалисти в България от моето поколение - с книги, интернет и гледане през рамото на старите специалисти?

От фирмата могат да ми напишат документ че съм бил първата година примерно на обучение, но необходимо ли е след като мога да докажа 10 години работа по специалността?

Ако има някакво значение, предпечатар съм (както и 100000 други свързани неща, но тази професия я има в регионално спонсорирания списък, та за нея се хващам)
1

#4 Потребителят е офлайн   Haliban Икона

• Редовен участник
  • Рег.: 03-October 07

Публикувано 03 August 2010 - 02:14 PM

И нашия асесмънт беше към TRA, но ние имахме образование съответстващо на специалността, но въпреки това ни отрязаха по 2 години от стажа, които зачетоха като чиракуване. Не знам как е в твоя случай, но ако си завършил полиграфическия техникум, може би ще ти признаят образованието. Провери дали няма някакви курсове по предпечатарство или в България или някъде в Европа, тук за всеки един изкаран курс се бият в гърдите, все едно са научили висша математика.
0

#5 Потребителят е офлайн   2metraninja Икона

• Новобранец
  • Звездичка

Публикувано 03 August 2010 - 07:49 PM

Да, има една фирма, която провежда курсове по предпечат в София. Поне една излиза на първите две страници търсене. Сигурно има и други, но тези явно са отдавна и наистина работят. Дали има смисъл да поискам да ми издадат сертификата за завършен курс със задна дата ако е възможно, все едно съм си го имал през всичките тези десет години откакто работя по специалността, или и с днешна дата пак си е някакво образование?

Всъщост, мен такава схема - да ми отрежат 2 години от стажа за чиракуване ме устройва идеално, дали е практика или някакъв компромисен вариант е било? Дали знаете? :)
0

#6 Потребителят е офлайн   2metraninja Икона

• Новобранец
  • Звездичка

Публикувано 03 August 2010 - 11:05 PM

Намерих този сайт - някой ползвал ли го е или подобен на него и струва ли си да се регистрирам?

линк
0

#7 Потребителят е офлайн   edor Икона

• Участник
  • ЗвездичкаЗвездичка
  • Рег.: 29-March 10

Публикувано 04 August 2010 - 08:59 AM

Виж мнението2metraninja написа на 04 August 2010 - 12:05 AM:

Намерих този сайт - някой ползвал ли го е или подобен на него и струва ли си да се регистрирам?

линк

Сайта не съм го ползвала, но подобни сайтове от сорта "Ние ще направим всичко вместо вас" с лопата да ги ринеш.
За TRA 10 години стаж е напълно достатъчен и 4 години да ти отрежат за чиракуване пак те устройва, целта е да получиш положителна оценка.
Относно курса едва ли ще се навият да ти издадът сертификата със задна дата от 10 години. Поизаинтересувай се какво точно им включва курса и по-добре според мене от фирмата в която работиш на една красива фирмена бланка, на която са дадени абсолютно всички данни на фирмата на скъпа хартия да ти напишат един сертификат с печат от фирмата как си преминал вътрешнофирмено обучение, което е включвало .....еди кво си и т.н
Подковаваш го с една качествена препоръка от шефа и ако искаш 1, 2 препоръки от колеги колко добър специалист си и какво точно си правил през тези 10 години. Отдолу ясно да си напишат данните за връзка и да очакват евентуално обаждане , защото Австралийците имат навика напоследък да звънкат и да разпитват шефа за подробности от колко време работиш, какво правиш, могат да поразпитат и за обучението ...така че се подготви.

Изчети подробно бооклета на TRA относно асесмънта, подготви си документите и пращай. До сега несъм чула TRA да са дали отрицателна оценка при 10 години стаж, ако е доказуем.

Успех! :rolleyes:
0

#8 Потребителят е офлайн   2metraninja Икона

• Новобранец
  • Звездичка

Публикувано 04 August 2010 - 09:58 PM

Ей, благодаря ти! Вдигна ми малко самочувствието - като съм си самоук майстор си мислех, че стажа нищо не означава, обаче ето че хората са си го измислили - може да нямаш образование за това, но щом си работил 10 години нещо, значи му разбираш на занаята. Почва да ми харесва мисленето им :)

За сайта и аз това си помислих - че е поредния многообещаващ сапунен мехур и даже ме достраша да се регистрирам - кой ги знае какво ще ми правят с личните данни.
1

#9 Потребителят е офлайн   Haliban Икона

• Редовен участник
  • Рег.: 03-October 07

Публикувано 05 August 2010 - 10:06 AM

Провери какви са точно очакванията към такъв специалист според австралийския стандарт. Пусни едно търсене в някоя търсачка с кода на специалността и прочети какви са изискванията към тези хора, след това ги използвай в препоръката, дай им и примери от работата си, свързани с тези изисквания.
1

Страница 1 от 1
  • Не можеш да публикуваш нова тема
  • Не можеш да пишеш в тази тема